znaaaak.jpg

Na skůtru po Rhodosu

rodos.JPG
Co bych to byl za šlechtice, kdybych na dovolený nenakroutil nějakej ten kilometr. Skůtr jsme si objednali přes recepci hotelu, jelikož delegáti cestovky s tím nechtěli mít nic společného. Pár lidí se jim už vyválelo, a tak si chtěli ušetřit starosti. Nezapomněli nám alespoň upřesnit pár specifik rhodské dopravy.
Asfalt obsahuje méně grafitu, takže není tak přilnavý jako u nás. Na kruháči má přednost ten, co najíždí - tedy přednost zprava a jezdí se kapku divočeji.
Skůtr nám po deváté ranní přivezl pásek z půjčovny. Původně jsme chtěli 80kubíkovou Gileru, ale bylo nám doporučeno Piaggio NRG o stejném obsahu, prý pohodlnější pro dvě osoby. Stroj zválený ze všech stran měl najeto přes 54 tisíc. Krátká instruktáž a podpisu jakési smlouvy, že budu jezdit pomalu, bez alkoholu atd.. Samozřejmě jsem musel předložit drive licence. Po dotankování plné jsme vyrazili. Cílem 50 km vzdálené městečko Lindos.
90 procent motorkářů jezdí na ostrově bez přilby i když jim hrozí pokuta 300 éček. Přilbu mají jen turisti. Do další výbavy patří pantofle nebo žabky, lehátko v podpaží a jiné. Taky nechápu, jak můžou jezdit bez brýlí. Doprava při pobřeží opravdu hustá, siesta nesiesta. Do vnitrozemí se silničky vyprazdňují. Kvalita povrchu asi jako u nás.
Mašina pracovala dobře. Ve dvou jsme pelášili nejvíc 80 km/h. Do táhlých kopců lezla teplota nahoru, ale při klesání se motor rychle chladil.
V cíli cesty jsme prošli typické řecké městečko Lindos i s jeho hradní dominantou a nakonec se vyvalili na vyhřátou pláž.
Celkově jsem najeli 105 km. Nádrž je potřeba odevzdat s tím, s čím ji dostanete. Jízdní vlastnosti stroje kromě terénu (má malá kola) dobré. Fungovalo vše. Půjčení nás stálo 21 euro na den + zakoupené béňo (1,7 euro za litr). Jinak je možné si zapůjčit snad všechny druhy skůtrů, čtyřkolek a silnějších strojů (okolo 40 euro na den). Policajty jsem během cesty neviděli a za celou dovču jsme potkali jen dva na mašinách.
Číha a Kačka
r.JPG
rr.JPG
rodos2.JPG
14.08.2014 20:12:02
kosohorskaslechta
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one