znaaaak.jpg

Ladění karburátoru pro simson S70

jehly.jpg
tryska_S70.jpg
16n1-11.jpg
trysky.jpg
simon.jpg
Pár dobrých rad pro ty, co chtějí jako já strávit několik dní laděním karburátoru. Zakoupil jsem válec, údajně německý se dvěma přepouštěcími kanály, sportovní kliku dynamicky vyváženou made in taiwan a spojku pro S 70 a těšil jsem se na stádo koní utržených ze řetězu. Kliku jsem usadil do SKF C3. Hlavu mi upravil soustružník nejdříve tak jak to dělá všem simsonistům na S70, pouze zvětšil antidetonační štěrbinu a na můj popud ještě zvětšil díru v hlavě, aby nebyla příliš velká komprese a zbytečně se nekurvil motor.

Nutno podotknout, že jsem jezdil na dvou simsonech s válci S70 se 4mi přepouštěcími kanály, s hlavou s příliš vysokým kompresním poměrem a s nenaladěnými karburátory 19 mm Amal, se spojkou S50 a původní klikou S 50 a kdybych se já vůl svezl dříve, než jsem se to toho pustil sám, tak bych se na to vykašlal. Při jízdě do táhlého kopce s mými 70ti kily i když jsem to dole rozhulákal co to šlo, v kopci se neudržel na 4ku na 50 km/h. Výsledek dosti podobný mojí S50 A to se ještě motor při podtočení ulejval - špatně nastavený amal, takže pak se muselo v kopci podřazovat až na 2ku. A oba majitelé mi tvrdili, jaký že maj letadla.

Už u mojí S50 s karburátorem 16N1-11 jsem se potýkal s dilema nastavení jehly karburátoru. Když jsem chtěl, aby to pěkně táhlo do kopce musel jsem s jehlou nahoru - přidat benzín. Pak však byla moc bohatá směs na volnoběh a při volnoběžných otáčkách to chcípalo. Když jsem šel s jehlou dolu, drželo to volnoběh, ale netáhlo to do kopce. Po přestavbě na S70 jsem se s tímto potýkal, i když jsem zkoušel karburátor 16N3-4. Taky jsem měl u 16N1-11 větší volnoběžnou trysku, nevím jestli to byl zmetek nebo jí někdo protáh, každopádně motor bere z volnoběžné trysky u 16N1-11 benzín v celém rozsahu otáček (i když je šoupě úplně otevřené) a zvětším-li volnoběžnou trysku, pak budu mít bohatší směs i při plném otevření šoupátka.

Začal jsem zvětšením difuzoru z 16 na 19. Musí se vyndat futro pro jehlu, šlo dobře vytlačit zespoda a vrátit ho tam po vystružení nepootočené. Za pomoci stavitelných výstružníků je to asi 2 hodiny práce. Přičemž jsem karburátor chytal do svěráku za přírubu, což šlo dosti naprda. Takže bych doporučil karburátor přišroubovat na kus plechu s dírou a vystružit přes díru. Motor jsem složil, frézou jsem probral akorát hliníkové přechody karter - válec. Válec S70 má však do stran širší kanály než kartery S50, takže mi tam stejně zůstal asi 3mm schod. Navařovat kartery se mi nechtělo. A pak začalo ladění karburátoru - zvětšoval jsem trysku ze 70 postupně až na cca 95, přitom se při každém zvětšení musí povytočit šroubek směsi a při tý 95ce tam držel už asi na posledním závitu. Pak už to začlo dělat kraviny a motor pořád línej. Jehlu jsem měl zvednutou nahoru na předposlední zářez. Když jsem jí dal dolu byla chudá směs, motor škubal. Když na horu, tak byla zase bohatá a chcípalo to na volnoběh. Koupil jsem novou jehlu, která byla o 0,02 mm silnější než moje. Něco se změnilo, ale výkon nikde. Do kopce se na 3ku vyškrábe sotva na 50 km/h a na 4ku netáhne. Zkoušel jsem i 16N3-4, prakticky to samý. Vrátil jsem tam tedy 16N1-11 19mm a začal brousit jehlu za pomoci akuvrtačky a plochého jehlového pilníku. První jsem přebrousil moc. Druhou jsem zkrátil o 2mm od špičky a jehlu opiloval tak, aby měla na špici stejný průměr jako původní a tak aby horní hrana kuželu zůstala nezměněná. Ještě to trochu chudý dělalo kraviny, kužel jehly jsem nabarvil fixou a obral o pár setinek, jen dokud nezmizela všechna fixa. Tak jsem se zbavil chcípání na volnoběh. Jehla je úplně dole, takže nezměněná hrana kuželu uzavírá bohatost na volnoběh a když je úplně otevřené šoupě, nebrání směsi, protože je o 2mm kratší. Výkon však furt nic moc. Jako poslední záchvěv naděje jsem vzal rozbrusku a odbrousil jsem části litinové vložky válce, které mi v karterech překrývali prostup do přepouštěcích kanálů na každé straně necelý centimetr. A hle. Směs byla náhle tak bohatá, že nešel motor vůbec nastartovat, svíčka mokrá jak politá i bez sytiče. Tak jsem ještě odbrousil části pístu, které mi v dolní úvrati asi o 1,5 mm překrývaly výstup přepouštěcích kanálů do válce (u originálu S50 to ale překrývají taky). A začalo znova tryskování od trysky č. 70. Tentokrát jsem skončil na vel. 77 (dle mého neověřeného výpočtu). Motor jde vytočit do kopce na 3ku na 60 km/h je svižný a nedělá žádný kraviny. Tak a končim. Lepší už to nebude.

Při zkoušení jsem 2x přidřel píst. Ve starých knihách jsem se dočetl, že se dříve písty před posledním obráběním žíhaly na teplotu 210 st.C po dobu 7 hodin, aby získaly tvarovou stálost. Pochybuju, že to dnes někdo dělá. Takže přidírání považuji za normální. A protože ho nehodlám odírat rašplí, jako to dělají někteří profi-opraváři, po každém přidření sundám válec a proužkem jemného smirku brousím přes 1/4 obvodu dokavaď nezmizí přidřené fleky. Zkoušel jsem to vybrousit taky jenom vysloveně ten přidřenej flíček, ale motor pak když se ohřál, dělal hroznej rambajz. Stejně tak jako když byl čerstvě sesazenej, to byla hrozná kovárna. Taky doporučuji nezapomenout na vymezovací podložky mezi píst a ojnici. S70 píst má větší rozteč mezi pístními oky. Dal jsem tam na každou stranu 2x podložku S50. A taky změna předstihu pro S70. Zkoušel jsem i úpravu výfuku na internetu vyhledatelnou pod zkratkou A0A1 - zkrátit koleno, 2 díry do přepážky a roztáhnout koncovou trubičku - zdá se mi že to akorát víc řvalo.

Za ty peníze co jsem do toho nasypal a strávený čas to jest sakra na pováženou jestli se do toho pouštět. AMK
17.01.2018 18:09:28
kosohorskaslechta
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one